ELVEDA SİGARA ÂŞKINA - Musa Dinç

“Sigara Sağlığa Zararlıdır.

Sigara İçilmez.

Sigara İçmek Yasaktır.

No Smoking.”

 

Daha nice sözler sarf edilmiştir, ama hepsi boşuna!.. İstatistikler hiç de düşmanca tavırlar içerisine girmiyor. Nedeni açık ve seçik.

“Dost acı söyler, ama doğrusunu söyler.” Sigara tüketiminin, ülkemizde bir hayli oranları yüksektir.

Okulda, fabrikada, kışlada, otobüste, minibüste, trende, vapurda, metroda; hatta her yerde sigara içilmemesi için mesajlar gerekli yerlere yazılmış, bunları görmemezlikten gelemeyiz. Hepimiz görüyoruz, işitiyoruz; ama işimize gelmiyor.

Eh kimileri zevkine, kimileri de kederine bu zıkkımı içer. Bu zıkkımın zararlarını yazmaya kalkarsak; bize ne cümleler, ne de kâğıt ile mürekkep yeter.

Sigara tiryakilerine acıyorum. Hele hele sigara aşkına kapılanlara ne demeli? Ey beyhude zavallı! Aşka kıran mı girdi, gidip de o lanet şeye âşık olunur mu? Âşık olunur, diyenlerinizi şimdiden görüyor gibiyim.

Âşık olacağınız o sigaranın zarafetine bir göz atalım:

“Büfeden süslü püslü ambalaj içerisindeki gelinlik giymiş sigara paketini aldınız. Coşku dolu ivedi hareketlerle jelatini yırtma ile işe koyuldunuz; derken o hayalini kurduğunuz sigaraya kavuşmak üzeresiniz. Paketin üst tarafından bir pencere açtınız. O pencereden ruhunuzu okşayacak filtreli sigara ile baş başasınız. Sigarayı ateşlediniz. Bir fırt, iki fırt derken, yudum yudum arzularınıza kavuştunuz. Hey gidi tiryakiler, arzularınıza kavuştuğunuzu mu zannediyorsunuz? Aslında, sigara gıdım gıdım amacına ulaştı. Sizi yok etmek, bitirmek ve tüketmek için kolları sıvadı bile.

Sigaraya âşık oluyorsunuz, öyle mi? Kim aşkına kavuşmuş ki, siz kavuşasınız. Âşk, öyle kolay mı sanki? Âşık olanlar, aşkına kavuşamadan göç ederler; öteki dünyayı boylarlar!

Mecnun, Leyla’sına; Kerem, Aslı’sına kavuşamadı. Destanlaşan yüce aşklar bile fire verdi.

Sigaraya mahkûm aşk tiryakileri; aşkınızda ne vardır (?)

“Nikotinle beraber, çevre kirliliği, kanser, damar sertliği, damar tıkanıklığı, kalp yetmezliği, akciğer tüberkülozu...” Sonuç: Tahtalıköy’e yolculuk.

Atatürk der ki: “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.”

Eğer, sizler de özgürlüğünüze susammışsanız; sigara esaretinden bir an evvel kurtulmanın yollarını arayınız.

 

“Sigarayı bırak, yaşamına bak.

Yaşamını değil, sigaranı söndür.

Yakarsan sigara, yaşama elveda.

Yakma sigara, tatlı hayata MERHABA!”

 

MUSA DİNÇ


Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 3.80.6.131
Tarih: 14.05.2021
Akbük Mahallesi 1021 Cadde No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Didim - Aydın
www.akceder.com