ÇOK İLERİ TEKNOLOJİK GELİŞME YANLILARININ UNUTTUKLARI… - Selma Soyak

2000’li yıllara yaklaşırken liberal ekonomi modelini sürdüren dünya ülkelerinde, daha da doğrusu bu sistemde başı çeken Batılı ülkelerde sistem yenilenmelere açılarak vahşileşirken globalizm, “dünya büyük bir köydür” söylemiyle hızla yayılmaya başladı.

Böylece dünyayı büyük bir köy haline getirmenin, insanı yaşamda tutacak beslenme ve sağlık politikalarının değil de, sanal dünya ve iletişim sektörünün insanların tüm hayatını gasp edecek bir programı yerleştirme amacını taşıdığı ortaya çıktı. Bu programı kuranlar, teknolojinin şimdilik en ileri safhası olduğunu iddia eden ve hayata geçirmeye uğraşanlar, çok önemli bir şeyi unutmuşlardı… Bu unutulan şeyi de Corona virüsü saldırısı ile hatırladılar:

  - İNSAN YAŞAMAZSA TEKNOLOJİK GELİŞİM KİME FAYDA SAĞLAYACAKTI VE SİSTEM KİMİN TÜKETİMİYLE PARA KAZANACAKTI Kİ?

Sistemin çarklarının dönmesi için önce insanın yaşaması gerekiyor.

İnsanın yaşaması da birbirine bağlı iki unsurla sağlanabiliyor: Beslenme ve sağlık.

Üstelik bu ikisi o denli birbirine bağlı ki, sağlık sektörü salgının en çok can aldığı günlerden başlayarak insanlara her gün doğru beslenme, temizlik kurallarına titizlikle uyma çağrıları yapmaya başladılar. Teknolojik gelişmenin hiçbir yerinde yazmayan kurallar yani… Tamamı doğal yaşamın parçası olan tedbirler.

İnsanoğlu temiz suya ulaşamazsa kendini nasıl temiz tutabilir ki? Doğal kaynakları yok ederek inşaat sektörünü dünyanın her yerinde egemen kılan sermaye insanların temiz su olanaklarını da böylece ellerinden aldığını bilmiyor olabilir mi?

Pek çok yerde belki de nükleer atıklar taşıyan sularla elde edilen tarımsal ürünler insanların doğal bağışıklık sistemini ne hale koyacak bilen var mı?

Ormanları yok ede ede gökdelenleri dikip doğal havayı bozanlar, bu gökdelenlerden klimalar aracılığıyla atılan sıcak havanın belki de tüm dünyada küresel ısınmaya sebep olduğunu görebiliyorlar mı?

“Dünya büyük bir köydür,” herkes birbirinden kendi ekmediği tarım ürününü satın alacak diyenler, bu büyük köyde tek bir para birimi kullanılmadığını ve dolar egemenliğinde dışarıdan tarım ürünü alan ülkelerin hızla fakirleştiğini bilmiyor olabilirler mi?

Daha sorulacak çok soru var, bunlar şimdilik ortada görünenler. Yani Korona virüsü saldırısı ile bir anda ortalığa dökülenler. Birçok ülkede bazı yetkili ağızlar hiç utanmadan, “insanlar evlere tıkılınca doğa temizlendi” diyebiliyorlar. Unutulan şu belki de: İnsan asırlardır doğanın parçası olarak yaşıyordu. Sonra insan doğal yaşamdan, hem de bütünüyle koptu. Birçok aletin tuşları arasında hafızasını bile silerek yaşamaya başladı. Gelinen nokta şimdilik bu. Bakalım insanlık bu panikle akıllandı mı; yoksa bu çıkmaz sokakta yoluna devam eder mi?

Selma Soyak

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 3.80.6.131
Tarih: 14.05.2021
Akbük Mahallesi 1021 Cadde No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Didim - Aydın
www.akceder.com