DİDİM HALKI TARIM ORMAN BAKANLIĞI’NI SÖZÜNÜ TUTMAYA ÇAĞIRIYOR - Gülru Pere

Bilindiği gibi, deniz patlıcanı, denizdeki kirliliği yok eden, ekolojik dengeyi kurmaya yarayan son derece yararlı bir yaratık.

Bilimsel olarak kanıtlandığı üzere, “sadece bir adet deniz patlıcanı bir yılda 150 ton kumu temizleyebiliyor…”

 

BAKANLIK AVCILIĞI SERBEST BIRAKTI

Ancak, hal böyle iken, kıyılarımızda ve özellikle de halkın yoğun olarak denize girdiği ve aynı zamanda [Didim ve Akbük gibi] hızla yükselişte olan turistik değere sahip sahillerimiz boyunca söz konusu yaratıkların avlanması Tarım Orman Bakanlığı’nca serbest bırakıldı.

Ancak Didim’de faaliyet gösteren demokratik kitle örgütleri, Bakanlığın bu kararının, Didim ve Akbük kıyılarında oluşan kirliliğin temizlenmesi sonucunu doğuracak çok önemli bir tehdit olduğunu ve bu durumun Didim’in yükselen turizm potansiyelini temelinden sarsacağını ısrarla ileri sürüyorlar.

 

Yıllar önce ilgili Bakanlık tarafından yine aynı uygulama yürürlüğe konmuş ve Didim’in tüm deniz kıyıları deniz patlıcanı avcılarına açılmıştı. Ortaya çıkan deniz kirliliğinin etkisi yıllarca sürdü.

 

OYSA BAKANLIK SÖZ VERMİŞTİ!..

O süre içinde Bakanlık, mahkeme zabıtlarına da geçen aşağıdaki açıklamayı yapmıştı:

“01.09.2016 tarihinden itibaren Didim ve Akbük kıyılarında deniz patlıcanı avcılığına yasak getirilmesine ilişkin çalışmalar devam etmektedir…”

 

Bu açıklama üzere, Akbük Kültür ve Çevre Derneği [AKÇED]’açtığı dava Bakanlığın bu vaadi üzerine Danıştay’ca, “bu durumda dava hakkında karar verilmesine yer olmadığı” şeklinde sonuçlandırılmıştı.

AKÇED yetkililerine göre, maalesef bu vaat yerine getirilmedi ve aynı Bakanlık Didim ve Akbük kıyılarında deniz patlıcanı avcılığına yasak getirileceği yönündeki vaadinin tam tersini gerçekleştirdi ve yayınladığı genelge ile, bu kıyılardaki avcılığı serbest bıraktı.

YENİDEN DANIŞTAYA DAVA AÇILDI

Bu durumda Akbük Kültür ve Çevre Derneği [AKÇED] ile Didim Derneği, yeniden Danıştay’a dava açarak Bakanlığın bu son tebliğin ilgili maddesinin iptalini dava ettiler.

 

DAVAYA HERKES KATILABİLİR

Didim’de aktif olarak faaliyet gösteren demokratik kitle örgütlerinin her biri AKÇED ve Didim Derneği’nin yanında aynı davaya masraf ödemeden müdahil olabilme imkanını taşıyorlar.

AKÇED ve Didim Derneği’nin de içinde bulunduğu Didim Sivil Gelişim Platformu yetkilileri tüm Didim halkına bu yönde çağrı yaptığı açıkladı. Davaya müdahil olabilmek için küçük ve kısa bir dilekçe yazmak yeterli olabiliyor.

 

Açılan davanın başvuru dilekçesinde öncelikle, Didim’in gelişmekte olan turizm sektörüne vurulan darbe, böylece halk sağlının göz göre göre riske atılması ve çevre değerlerinin açıkça ihlal edilmesi yönündeki konular öne çıkartıldı.

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 3.238.24.209
Tarih: 6.07.2022
Akbük Mahallesi 1021 Cadde No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Didim - Aydın
www.akceder.com