AKBÜK KÜLTÜR VE ÇEVRE DERNEĞİ AKBÜK’DE BAZ İSTASYONLARINA KARŞI HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATTI - . .
Akbük Kültür ve Çevre Derneği [AKÇED]’in de içinde yer aldığı Didim Çevre Platformu aynı etkinliği Didim genelinde de başlatmak üzere kampanya düzenledi.

 

Akbük Derizgör Sitesi Yöneticiliği’nin vekâleti ile Akbük Kültür ve Çevre Derneği avukatı Faruk Haksal tarafından kaleme alınan dava dilekçesi, geçtiğimiz Cuma günü Didim Adliyesi’ne verildi.

Derizgör Sitesi yöneticisi Mehmet Ata Yılmaz bu konuda kısaca şunları söyledi:

-   Sitemizde oturan bir kişi, kat malikleri kurulundan ve site yöneticiliğinden izin almadan sadece kendi çıkarı için evinin damına baz istasyonu kurdurmuştur. Kendisini defalarca ikaz ettik, dinlemedi. Baz istasyonunun hemen yanındaki komşu evlerde şu anda 5 adet kanser hastası yaşam mücadelesi vermektedir. Site halkı tedirgindir. Biz de yasal haklarımızı kullanmak üzere bu davayı açtık. AKÇED’in bize sağladığı hukuki yardımlara teşekkür ederiz.

 

“BAZ İSTASYONLARINA KARŞI DEĞİLİZ”

Davanın hukuki sorumluluğunu üstlenen Av. Faruk Haksal ise şu kısa açıklamayı yaptı:

-   Biz baz istasyonlarına karşı değiliz. Hepimiz cep telefonu kullanıyoruz. Bu gelişme çağdaş bir teknolojik gelişmedir. Ancak bu teknolojinin halk sağlığına zarar vermeyecek bir düzeyde kullanılması gerekir. Çok sayıda yargı kararı ve özellikle de Danıştay’ımızın son olarak verdiği tam 27 sayfalık gerekçeli kararında mesele bütün boyutları incelenmiştir. Biz en az Batı ülkelerindeki standartların ülkemizde de uygulanmasını talep ediyoruz. Örneğin, Avusturya’da limit değer0,6 waat/metre’dir. Bu limit değer Türkiye’de 41 watt/metredir. Yani, Avusturya’da kabul edilen limit değerler, Türkiye’nin limit değerlerinin altmışsekizde biridir…

 

“BU MÜCADELEYE KATILMANIZI BEKLİYORUZ”

 AKÇED başkanı Ferda Kılıç ile Didim Çevre Platformu dönem sözcüsü Türker Ertuncay, ortaklaşa olarak aşağıdaki açıklamayı yaptılar:

-   Biz halk sağlığını ve çevre değerlerini üst-değer kabul eden demokratik toplum kuruluşlarıyız. Baz istasyonlarının halk sağlığına uygun limitlerde bir teknoloji ile halka hizmet götürmesini istiyoruz. Bu uğurda bir mücadele başlattık. Mücadelemize katılmak isteyen, açılan davaya müdahil olarak katılmak isteyen ya da bulundukları yerdeki baz istasyonlarına karşı mücadele etme kararlığında olan tüm yurttaşlarımızın bizlere başvurmasını istiyoruz. Telefon numaralarımız şöyledir:

Ferda Kılıç: 537/263 42 95

Türker Ertuncay: 533/688 47 45

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 54.161.49.216
Tarih: 22.8.2018
Akbük Web DesignCumhuriyet Mah. 1. Kordon No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Akbük - Didim - Aydın
www.akceder.com