ZORAKİ TAHSİLÂTA ADALET GEÇİT VERMEDİ - . .
 Kapanan Akbük Belediyesi’nin taşınmaz devri yapanlardan su katılım paylarını zorla tahsil yöntemi yargıdan geri döndü. Davayı kazanan Av. Faruk Haksal, bu kararın “benzer şekilde ödeme yapmak zorunda kalan Akbüklüler için emsal oluşturduğunu,” söyledi.

 

 

Büyükşehir Kanunu gereğince kapatılan Akbük Belediyesi döneminde vatandaştan su katılım payı ödemesi talep edildi. Söz konusu talep, bir dönem önceki belediyenin hizmete soktuğu su şebekesi yapımı ile ilgiliydi ve alacak hukuken zamanaşımına uğramıştı.

 

AKÇED, HALKIN HAK ARAMA
MÜCADELESİNE ÖNDERLİK ETTİ

Halkın yoğun şikâyetleri üzerine Akbük Kültür ve Çevre Derneği duruma el koydu ve halkın hukuk alanında bilgilendirilmesi için birçok toplantılar düzenledi ve Akbük halkının hak arama mücadelesine önderlik etti.

Konuyu yargıya götüren Akbüklüler davalarını kazandılar ve bu külfetten kurtuldular.

Ancak Akbük Belediyesi bu dönem içinde, taşınmazlarını devreden vatandaşlardan, zaman aşımına da uğrasa, su katılım paylarını tahsil etme uygulamasını sürdürdü. İşte şu anda bu konu ASKİ tarafından yargıya götürüldü.

 

KARAR EMSAL TEŞKİL EDİYOR

ASKİ’nin açtığı davada vatandaşın vekâletini üstlenerek davayı kazanan Av. Faruk Haksal bu konuda şu bilgiyi verdi:

-   Meselenin özü zaman aşımına uğramış bir alacağın hukuken tahsil edilmesinin mümkün olmadığıdır. Bize göre zamanında Akbük Belediyesi ve şimdi de ASKİ bu konuyu yanlış değerlendirmişlerdir. Ancak yargı meseleyi kökünden çözmüştür. Şu anda verilen bu karar benzer durumda olanlar için de emsal oluşturmaktadır. Bu karar, taşınmaz devri sırasında rızası olmadan su katılım payı ödemek zorunda kalan Akbüklüler için bu yargı kararı büyük önem arz etmektedir. Şu anda davada taraf olan kişi, bu karar üzerine ASKİ’den vaktiyle ödemiş olduğu parayı geri alma hakkını kazanmıştır. 

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 54.161.49.216
Tarih: 22.8.2018
Akbük Web DesignCumhuriyet Mah. 1. Kordon No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Akbük - Didim - Aydın
www.akceder.com