“AKBÜK’DEKİ DENİZ KİRLİLİĞİNİN TAHLİL PARASINI AKÇED ÖDESİN!..” - Haber Akced

 

Akbük sahillerini kaplayan koyu kırmış renkli yağlı su ile ilgili haberimiz çevre duyarlılığı olan kesimlerde büyük ilgi uyandırdı.

Halk tarafından kirliliğin nedeni soruşturulurken Didim Toplum Sağlığı Merkezi, söz konusu kirli sudan numune alınarak tahlil yapılabilmesi için Akbük Kültür ve Çevre Derneği’nden tahlil parası talep ettiği haberi gündeme düştü.

 

MESAİ SAATLERİNDE DE TAHLİL YAPILAMIYOR…

Bu konuda dernek başkanı Ferda Kılıç’ın açıklaması şöyle:

-   Akbük koyunu kaplayan kıpkırmızı yağlı tabaka haberinin gazetelerde yayınlandığı gün “mesai saatleri içinde”  Didim Toplum Sağlığı merkezinden aralarında sorumlu doktorunda bulunduğu bir ekibin deniz suyu numunesi almak için Akbük`e geldikleri, ancak sabah saatlerinde kırmızılığın dağıldığı ve bu nedenle numune alınamadığı bilgisi tarafıma ulaştı.  

Aynı gün öğle saatlerinde Akbük`de yaşayan duyarlı vatandaşlardan gelen telefon üzerine denizde aynı yoğun tabakanın oluştuğunu öğrendik.

 

ÜCRETİM MİKTARINI AÇIKLAMAK İSTEMİYORUM…

Bunun üzerine yeniden Didim Toplum Sağlığı merkezini arayıp durumu anlattım ve şu anda deniz suyundan numune alabileceklerini söyledim. Telefona çıkan kişinin bu talebime karşı verdi yanıt ise şaşırtıcıydı. Bu yetkili kişi aynen şunları söylüyordu: “Bu konu hakkında Aydın Toplum Sağlığı Merkezi ile konuştuk. Söz konusu analiz Aydın`da yapılamıyor. Numunenin İzmir Hıfzıssıhha`ya yollanılması gerekiyor. Bunun için derneğinizin tahlil ücretini ödemesi gerekiyor.”

Ne kadar ücret istendiğini şu anda söylemek istemiyorum. Ancak ifade edeceğim husus şudur: Biz AKÇED olarak kamu yararı, yani halk sağlığı için uğraşıp duruyoruz. Toplum Sağlığı Merkezi’nin resmi görevi ise, halkın sağlığını korumak… Bu nokta sözün bittiği yerdir. Takdirini sizlere bırakıyorum.

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 54.161.49.216
Tarih: 22.8.2018
Akbük Web DesignCumhuriyet Mah. 1. Kordon No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Akbük - Didim - Aydın
www.akceder.com