Bir yazının ba,akced, akçed, akbük kültür ve çevre derneĞŸi, akbük, kültür, ve, çevre, derneĞŸi, akbuk"/> Bir yazının ba,akced, akçed, akbük kültür ve çevre derneĞŸi, akbük, kültür, ve, çevre, derneĞŸi, akbuk"/> Bir yazının ba,akced, akçed, akbük kültür ve çevre derneĞŸi, akbük, kültür, ve, çevre, derneĞŸi, akbuk"/> Bir yazının ba,akced, akçed, akbük kültür ve çevre derneĞŸi, akbük, kültür, ve, çevre, derneĞŸi, akbuk"/> Bir yazının ba,akced, akçed, akbük kültür ve çevre derneĞŸi, akbük, kültür, ve, çevre, derneĞŸi, akbuk"/> Bir yazının ba,akced, akçed, akbük kültür ve çevre derneĞŸi, akbük, kültür, ve, çevre, derneĞŸi, akbuk"/> Bir yazının ba,akced, akçed, akbük kültür ve çevre derneĞŸi, akbük, kültür, ve, çevre, derneĞŸi, akbuk"/> Bir yazının ba,akced, akçed, akbük kültür ve çevre derneĞŸi, akbük, kültür, ve, çevre, derneĞŸi, akbuk"/>
 
 
SU KATILIM PAYI SORUNUN ÇÖZÜMÜ NASIL GERÇEKLEŞTİ?.. - Faruk Haksal

Evet… bu yazının adını koymakta çaresiz kaldık… Bu bir gerçek.

Sadece, yalın bir biçimde “teşekkür” olabilirdi.

Bir hukuksuzluğun ortadan kaldırılması için omuz veren herkes sağolsun, varolsun, olabilirdi.

Ya da: "İtişme, kakışma, siyasetin kiri, hizipçiliğin dibi" [falan], olabilirdi…

Bir yazının başlığı, o yazının içeriğinin özetidir; hatta vitrinidir…

O zaman içeriğe gelelim.

Anlatılmak istenen olayın kısa öyküsü şudur:

Yıllar önce, pireler berber, develer tellal iken ve Akbük henüz Büyükşehir Yasası’nın tokadını yememişken, yani henüz bir küçük belediye iken… Bir büyük hata yapıldı.

Zamanaşımına uğramış bir alacak Akbük halkından [bir şekilde] paldır-küldür toplanmak istendi.

Akbük Belediye Meclisi bu yönde bir karar aldı.

Geçmişe bakıldığında herkes devrin belediye başkanını işaret ediyor… Bizce yanlış... Kkarar belediye meclisinindir; yanlışın faturası o meclisin önündedir.

Neyse… Geçmiş bir olaydır, gelip geçmiştir. Bir yarayı kanatıp, düşmanlıklar üretmek doğru bir duruş değildir.

Peki sonra ne oldu?

Talep edilen para, hukuken zamanaşımına uğramıştı. Vatandaş hukuk yoluna gitti. Davalar açtı kazandı.

Dava açmayanların bir kısmı, pamuk ellerini cebine soktu, faturayı ödedi. Bir kısmı ise, aldırmadı. Yan gelip yattı ama, endişe içinde bekledi, durdu. Çünkü ASKİ’nin bilgisayarlarındaki hesabına her Allahın günü faiz yükleniyordu…

Böylece günler geçti.

Borç büyüdü, endişeler gelişti, arttı…

İşte tam da bu aşamada, 2017 yılını tarihin çöplüğüne göndermeye hazırlandığımız günlerden bir gün ASKİgenel müdürü Erdoğan Öztürk, teknik kadrosu ile birlikte Akbük’e kadar gelerek bu endişeli bekleyişe bir müjde ile son verdi.

Peki bu gelişme nasıl oluşmuştu?                              

Akbük Kültür ve Çevre Derneği, Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay’a başvurdu… Olay, gelişmeler, mağdurların endişeleri ve yaşanan hukuk süreci anlatıldı.

Anlatılan gerçekler karşısında Deniz Atabay’dan bir öneri geldi:

"Birlikte Aydın’a gidip, sorunu ASKİ genel müdürü Erdoğan Öztürk’ün önüne koyalım." AKÇED öneriyi memnunlukla karşıladı. Deniz bey randevuyu aldı ve böylece birlikte Aydın yolu tutuldu…

Erdoğan Öztürk olayı büyük bir ilgi ve dikkatle dinledi, titizlikle inceledi. Hukukçularından görüş aldı ve konuyu Aydın Büyükşehir Belediye başkanı Özlem Çerçioğlu’nun önüne koydu. Gereken onay alındı, kararlar yazıldı, imzalandı ve böylece “hukuk, sonunda Akbük’de yeniden egemenliğini ilan etti…”

Şimdi olayın son perdesine geldik…

ASKİ genel müdürü Erdoğan Öztürk’ün Akbük’e kadar gelerek Akbüklülere verdiği bu güzel yılbaşı hediyesi sosyal medyaya nasıl yansıdı?..

İşte önemli bir sorun da budur…

Nedense bir kesim insanımız her olayı mensubu olduğu “hizbin” gözlüğünden görüp, gösterme çabası içindedir…

2019’seçimlerinin taşıdığı tehlike ve büyük riske rağmen saflaşma-aidiyet duygusu-grupçuluk-dibini oyma stratejisi siyasetin bel kemiğine oturmuş, onu çökertmek üzeredir.

Oysa; bu sorunun çözümü yönünde gayret göstermişFerda Kılıç, çözümün köprüsünü kuran Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, hukuka uygun yönetim biçimini çalışmalarına rehber eden Erdoğan Öztürk ve hukuka olan inançlarını hiçbir süreçte yitirmeyen Akbük’ün aydınlık insanları bu çözümün ortak aktörleridir.

Hiç kimsenin bir diğerini çöpe atmaya,  diğer birilerini vitrine çıkartmaya hakkı yoktur.

Haydi koyun bu yazının başlığını...

Biz koyamadık, siz buyurun!

 

@farukhaksal42

www.haksal.av.tr

farukhaksal@gmail.com

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 52.204.98.217
Tarih: 18.6.2019
Akbük Mahallesi 1021 Cadde No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Didim - Aydın
www.akceder.com