AKBÜK’ÜN MUHTAR ADAYLARI BAKIN NELER SÖYLEDİ? - Haber OzelHaber

Derneğimizin düzenlediği “Muhtar Adayları Toplantısı”sına altı aday katıldı.

Her bir muhtar adayına sırayla ve eşit süreler içinde söz verildi. Muhtar adayları önce kendilerini tanıttılar, sonra düşüncelerini, neler yapacaklarını ve nasıl bir hizmet anlayışı içinde olacaklarını anlattılar. Böylece iki tur yapıldı ve sonra da toplantıya katılan Akbüklülerin sorularına yanıtlar verildi.

Sırasıyla yapılan konuşmaları aynen aktarıyoruz:

 

AHMET ÖZGER

20 yıldan beri anahtarcı Ahmet olarak herkes tanıyor beni. Siyasetle hiçbir ilgim alakam yok. Herkese kapım açık. Muhtar olursam giremeyeceğim kapı yoktur. Oylarınıza talibim. 2 çocuk babasıyım. Orta birden terkim. Esnafım. Meslek sahibi olmak meşakkat ister.

 

ABDURRAHMAN ŞAŞMAZ

13 seneden beri esnafım. 3 çocuk babasıyım. Lafla olmaz, icraat lazım.

 

MEHMET ÇAMLI

1975 doğumluyum. 10 yıllık muhtarlık yapıyorum. 1981 yılında Akbük’e geldim. 3 çocuk babasıyım.

 

BÜLENT OLGAÇ

1961 Zonguldak doğumluyum.  Bir kız çocuğu sahibiyim. Turizmcilikle uğraşıyorum.

 

ALİ KAPTAN

Akbük’ün yerlisiyim. Akbük Belediyesi’nde meclis üyeliği yaptım. Üç çocuk babasıyım. Turizmciyim. Bir adet teknem var.

 

SAADET NOYAN

İki kız çocuğu annesiyim. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’ bünyesinde çalıştım ve buradan emekli oldum. 2005 yılından beri Akbük’e ikamet ediyorum. Bankacılar Sitesi yöneticisiyim. İzmir doğumluyum.

 

AHMET ÖZGER

Akbük’ün sorunlarını çözmek için aday oldum. Etiket sahibi olamadığım için bir yerlere ulaşamıyorum. Anahtarcı ve emlakçı adıyla olmuyor. Okul aile birliği adıyla bir yerlere ulaşamıyorum. Cami de bizim Cemevi de bizim. Akbük’ün tüm sorularını çözmek için aday oldum.

 

ABDURRAHMAN ŞAŞMAZ

Akbük’te çok dul bayan var. 1000 lirayla zor geçinilir. Yardımlar adil dağıtılmıyor. Sahilde WC yok.

 

MEHMET ÇAMLI

Yardım alacak kişileri ben belirlemiyorum. Kaymakamlık inceliyor, veriyor. İkinci yardımı Büyükşehir veriyor. İlgili kurumlar dolaştırılıyor. Kurumlardan onay çıkarsa veriliyor. İsimleri ben belirlemiyorum. Yollara gelince, altyapı başladı. Belediye yapmadıktan sonra ben ne yapabilirim… Yağmur çok olduğu için bir şey yapılamıyor. Ben Belediye’ye iletiyorum. Lise için araştırma yaptım. 650 parseli buldum. Öğrenci sayısı yeterli olmadığı için olmadığı için gerçekleştirilemedi.

Düğün salonu için 4 yıldır mücadele ettim. Kaymakamlık geldi baktı. Yer üzerinde mutabakata varıldı. Akbük’e düğün salonu yapılacak. Törenleri görüştüm. Artık milli bayram kutlamaları tören alanında olacak.

 

BÜLENT OLGAÇ

31 Mart seçimlerine Akbük olarak hazır mısınız? Akbük Doğa ve Kültür Derneği böyle bir toplantı düzenlediği için teşekkür ediyorum. Vatandaşla köprü kurmadan, sıcak iletişim kurmadan hiçbir şey yapamayız. Demokrasinin temel maddesi iletişimden başlar. Göreve geldiğimizde broşürümüzde ilan ettiğimiz ana hedeflerin altısı uygulanacak. Akbük’de Halk Meclisi kesinlikle kurulacak. Sokak hayvanları için barınak kurulacak.  Ayrıca pet-otel yapılacak. Bizim yapacağımız işlerde vaatler yok; gönül köprüsü kuracağız; kurum ve kuruluşlarla iyi geçineceğiz. Milli ve dini bayramlar sönük geçiyor bunları canlandıracağız. Halk Ekmek’in vatandaşa ulaşmasını sağlayacağız. Sağlık hizmetlerinin 7/24 olmasını sağlayacağız. AYDEM Akbük’de çok büyük sıkıntı. Çekidüzen verilecek. Kütüphane oluşturacağız; kışın insanların oturabileceği bir mekan düzenlenecek. Kooperatif kurulacak.

 

ALİ KAPTAN

Turizmciyim. Beldemizde liman statüsü var, yaptıracak yok. Her tür şeye katkı vermek için hazırım. Yabancı dilim yok. Kazanınca çok iyi muhabbetim olur.

 

SAADET NOYAN

Kadın inisiyatifi olarak, kadın muhtar adayı olmadığı için 8 kadın muhtar azasıyla yola çıktık. Mahalle Meclisi ve site temsilcileri topluluğu oluşturacağız. Akbük’ü birlikte yöneteceğiz.. Birlikteysek güçlüyüz. Belediyelere baskı yapıp sorunlara çözüm getireceğiz. Biz değil, Mahalle Meclisleri’yle birlikte başaracağız. Biz görevimizi yapamıyorsak Mahalle Meclisi bizi görevden alsın; bunu taahhüt ediyoruz. İçme suyu büyük problem bu sorunu ASKİ’ye giderek, baskı kurarak halledeceğiz. Kaldırım yok Akbük’de. Park ve bahçe ne kadar çok olursa o kadar iyi olur. Ulaşım çok zor. Aydınlatma yok. Bunları yaptırmaya çalışacağız. Düğün salonu yapılması lazım. Akbük’e kreş istiyoruz. Kültür ve sanat faaliyetleri komisyonları kuracağız. Bu komisyonlardaki yetkin kişiler bu sorunlarla ilgilenecek. Bahçe çöpünden gübre elde etmeye çalışacağız. Vidanjör ve teknelerin sintinelerinin denetlenmesini istiyoruz. 8 Mart’ı önemsiyorum. Bütün kadınları Didim’de ve Akbük’de alanlara bekliyorum.

 

AHMET ÖZGER

Okul yerimizle ilgili çalışma yaptım. Jandarmanın bitişiği 7700 metrekare. Ayrıca sahillerde soyunma kabinleri oluşturulması gerekiyor. Ayrıca web sitesi kuracağız. Bütün halk bize oradan ulaşacak. Biz yapabileceğimiz şeyleri vaat ediyoruz. Çok büyük vaatler veremeyiz.

 

ABDURRAHMAN ŞAŞMAZ

Muhtarın işi istemektir.

 

MEHMET ÇAMLI

Büfe kurmak için Özlem hanımla görüştüm şimdi olmaz dediler. Ege-Et sezon kısa olduğu için olmadı. Akbük’ün talan edilmesini engelledim.

 

BÜLENT OLGAÇ

Dünü konuşarak, eleştirerek bir yere varamayız. Düğün, hastane ve cenaze konusunda maddi manevi vatandaşın yanında olacağız. Akbük Hacı Bektaşi Veli inşaatının yapımına maddi manevi yardımcı olacağız. İçme suyu konusunda ASKİ Genel Müdürü yeğenim. Bunun sözünü veriyorum. Didim’de olduğu gibi kadınların el ürünlerine imkan sağlama konusunda yardımcı olacağım.

 

ALİ KAPTAN

Bir dönem meclis üyesi olduğumda elimden geleni yaptım. Seçilirsek elimizden geleni yaptırmak için çaba sarf edeceğiz. Vali ve kaymakamla yakınız. Tercih sizlerin. Muhtar azasıyım, hiçbir kez çağırılmadım. Akbük için çaba sarf edeceğiz. Benim memleketim Akbük. Akbük için çalışacağız.

 

SAADET NOYAN

İnsanları ayrıştırmadan mahalle bizim; biz yöneteceğiz diyoruz. Yaşlı insanlara meclislerle ulaşmaya çalışacağız. Gençler çok boşta; onları kurtarmalıyız. Sahilde duş ve WC sıkıntısı var. Akbük akıntısı olmayan bir koy. Balık çeşitliliğini artırmak için batık tekne olayı gerçekleştirebiliriz. Kültür ve sanat faaliyetleri yapabiliriz. Esnaf komisyonu kurup esnafın derdine çözüm olacağız. Atık kumbaraları koyduracağız. Uçkun mücadelesi var. Yönetim şeklimiz Mahalle Meclisi ile olacak. Kararı halk alacak. Yapamıyorsak istifanın sözünü veriyoruz.

Konuşmamı Nazım Hikmet’in sözüyle bağlıyorum:

“Eğer, hak haksızlıktan yüce

Sevgi nefretten üstün

Aydınlık karanlıktan güçlüyse

Çaresi yok usta, biz kazanacağız… “

 

BÜLENT OLGAÇ

Akbük’de önce sevgi köprüsü kuracağız. Seçilirsem esnaflığı bırakacağım söz veriyorum.

 

Toplantının sonunda gerek kalıtımcılar ve gerekse muhtar adayları Akbük Doğa ve Düşünce Derneği’ne böyle bir toplantı düzenledikleri için tekrar tekrar teşekkür ettiler.

 

Konuşmaları düzenleyen

Akbük Doğa ve Düşünce Derneği

Başkan Yardımcısı

Arzu Kurt

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 54.144.55.253
Tarih: 30.11.2021
Akbük Mahallesi 1021 Cadde No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Didim - Aydın
www.akceder.com