EGE'YE GÖÇ PLANLARI [1]  - Selçuk Atalay

GENEL AHVAL ve ŞARTLAR ve SINIFLAR ve BİLCÜMLE NEBATAT

Biliyorum bir klişedir, büyük kentlerde yıllarca sıkışıp kalan insanların kafalarının bir tarafında “Ege’de bir kasabaya gidip yerleşme planları” yapması. Bu plan bir klişe olmakla birlikte, bu planı hayat geçirmek klişenin dışına çıkmak olmalı. Bu klişe plana biraz yakından bakalım.

 Kent hayatına ilişkin çokça beylik ama öte yandan gerçek söz birikmiştir. Ancak kentte türlü çeşit hayat yaşandığını da biliriz. Yaşanan çeşitli hayatların temel belirleyicileri ilk elde, ekonomik ve sosyal olsa gerek. Konumuz açısından düşünürsek, zaten kentin varoşlarını ve hatta giderek eriyen “alt orta sınıfı” görüş açımızın dışında bırakabiliriz. Ege maçları eleme usulü olduğundan bu arkadaşlar ilk turda elenmiş oluyorlar. Kaldı ki Ege’ye göçme planı yılların antrenmanını gerektirir. Bu planı hayata geçirebilme ihtimalini taşıyanlar, yıllarca başlangıç ve bitiş tarihleri belli olan yaz tatillerini ege sahillerinde geçirdiler/geçiriyorlar. Ege’de bir hayat kurmak; öyle hafta sonu tatillerini akraba ziyaretlerinde geçirip, yaz tatillerini köylerine gidip hasada yardım edip bir yandan miras hesapları yapmakla ulaşılabilecek bir hayal değildir.

 Böyle başlayınca, -mecburen- orta sınıf üzerine bir kaç söz daha etmeli. Dikkatli okuyucu Ege’ye göç meselesini (buna Akdeniz’i de dahil edebiliriz şüphesiz) orta sınıfın bir hayali olarak algıladığımı görmüş olmalı. Aynı okuyucu, orta sınıfı alt orta sınıf ve üst orta sınıf diye ikiye ayırdığımı da görmüştür. Ancak diğer sınıflar gibi orta sınıf da statik bir yapı değildir. Statik olmadığı gibi; iktidarın meşrebinden, ekonomik koşullardan en çok etkilenen gruptur. Öyle ki sadece bizim ülkemiz için değil, iktidarın orta sınıf üzerinden varlığını sürdürdüğü bizim gibi ülkelerde -haydi 1920’lerden beri diyelim- orta sınıfın her mensubu kendi hayatında en az bir ekonomik daralma ve dolayısıyla bir ekonomik genişleme yaşamıştır. İşte bu genişleme ve daralma dönemlerinde bir yandan sınıf içindeki ayrımlar tekrar belirlenirken, sınıfın mensupları da gelecek hayallerini revize ederler.

 Sermaye ve devlet adına alt orta sınıfı ve işçi sınıfının sevk ve idaresi işlerinin taşeronluğunu yürüten üst orta sınıf (içinde üst düzey bürokratlar, profesyonel meslek sahiplerinin bir kısmı, özel sektör yöneticileri gibi grupları barındırır) için emeklilik planı yapmak, hem yıllarca diğer sınıfların arasında pozisyonlarını korumak ve geliştirmek için harcadıkları dikkat ve emekten dolayı bir hak, hem de başarılarını kutsal aileleri ile birlikte kutlamak için neşeli bir faaliyettir.

             Büyük kentlerdeki korunaklı apartmanlarından / sitelerinden her sabah yollara, trafiğe dökülen kalabalık bir yandan her Allah’ın günü “ben burada ne yapıyorum” sorusunu kendisine sorsa da, daha büyük oranda kalabalığın içinde olmanın ve kalabalıkla benzer eylemleri tekrarlamanın verdiği güven duygusunu doya doya yaşar. (Bkz: Bunca sinek yanılıyor olamaz) Elias Canetti 30 yılda tamamladığı “kitle ve iktidar” kitabında sadece maymunların, tavukların ve ineklerin değil, insanın da nasıl kitlenin içinde sakinlediğini, onun içinde eridiğini, genel kabullere tutunarak aklını ve vicdanını teslim ettiğini anlatır. Evet kitleler kalabalığın içinde güven duygularını besler ve kalabalığı toplayan, yöneten iktidarı taşırlar, beslerler.

             Çok hızlı bir değişimin içinden geçiyoruz öte yandan… Canetti’nin çözümlemeleri hala kitlenin hareketini, iktidarın nasıl oluştuğunu açıklıyor ama, iktidar artık çok uzaklardan da manipülasyonlarını yapabiliyor. Bin yıllardır Tanrı’ya el açıp yol göstermesi için dua eden insanlar, bugün bütün yolları Google’a soruyorlar. Üstelik Tanrı’nın aksine Google onların her bir sorusuna cevap veriyor. Emeklilik tarihi yaklaştıkça başta üst orta sınıf olmak üzere Google’a Ege sahilleri, kasabaları, oralardaki evlerin fiyatları hakkında da sorular sormaya başlarlar. Ve Google der ki…

 NOT: Devam edecek.

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 3.238.24.209
Tarih: 6.07.2022
Akbük Mahallesi 1021 Cadde No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Didim - Aydın
www.akceder.com