GERÇEK CUMHURİYET KADINI ÖĞRETMEN BENİSA PAZAR GÜNÜ SAAT 17’DE BİZLERLE OLACAK - Ayşıl Haksal

ONDAN VE YAŞAMINDAN ÖĞRENECEĞİMİZ ÇOK ŞEY VAR.

BU BÜYÜK ŞANSI KAÇIRMAYALIM.

YER: Akbük Migros arkası

KARAVAN KAFE [Günbatımı Muhabbetti]

KISA YAŞAM ÖYKÜSÜ:

Afyon`un Emirdağ ilçesinin Aslan Köyü`nde 1930 yılında doğmuş Huriye Saraç… Babasının ona koyduğu Benisa ismiyle tanınmış. Köy Enstitüsü`ne giderek öğretmen olan köyünün ilk kızı olmuş. Kardeşleriyle küçük yaşta öksüz kalarak, üvey anne elinde büyümüş. Analığı, vücudunda ve ruhunda onulmaz yaralar bırakmış. Yediği dayakların izini, sağır kulağında hala taşıyor.

 

Köylerde öğretmenlik yapan ve bir süre sonra kulağından dolayı malulen emekli olup Belçika`ya, oradan da Hollanda`ya giden Huriye Saraç, zorluklar ve yokluklar içinde sürdürdüğü hayatını yıllar sonra roman haline getiriyor. Üç cilt halinde Broy Yayınevi tarafından yayınlanan "Öğretmen Benisa” serisinin üçüncü baskısı şu an tükenmiş durumda. O hem eğitimci, hem yazar ve gerçek bir Cumhuriyet kadını…

 

KÖYÜN AĞASINA KUMA OLMAK

Köyün ileri gelenlerinden olan Benisa`nın babası onun okumasına izin verse de, öğretmenliğe başladığında maaşının tamamını alıyor. Üvey annesi ve beş kardeşiyle birlikte yaşadığı evde adeta bir köle muamelesi görüyor. Babası ve kardeşlerinin tarlada çalıştığı bir gece, köyün ağasının adamları tarafından evden (üvey annesinin planıyla) kaçırılıyor ve ağanın üçüncü eşi, yani kuması oluyor. Çok tehlikeli denemelerden sonra hapishane gibi olan evden kaçmayı başarıyor.

KENDİSİNİ EĞİTİME ADIYOR.

Huriye Saraç, 80 yıllık yaşamına sığdırdıklarıyla yetinmiyor. Ankara, Afyon, Eskişehir, İzmir, Manisa, Salihli... Kim, nereye çağırırsa gidip konferanslar veriyor. En büyük arzusu kadınların aydınlanması. Bunun için kendini adeta adamış durumda. "Kadınlar hazırcı olmasın. Kocalarına muhtaç olmasınlar. Ekonomik özgürlüklerini mutlaka kazansınlar,”diyor [öğretmen Benisa] Huriye Saraç.

 

ETKİNLİĞİ DÜZENLEYENLER:

Atatürkçü Düşünce Derneği Akbük Şubesi [ADD]

Cumhuriyet Kadınları Derneği Akbük Şubesi [CKD]

Akbük Kültür ve Çevre Derneği [AKÇED]

Akbük Doğa ve Kültür Derneği [ADDD]

Ad & Soyad
Eposta
Mesaj
İp: 3.238.24.209
Tarih: 6.07.2022
Akbük Mahallesi 1021 Cadde No: 26 (Sahil Yolu Üzeri) Didim - Aydın
www.akceder.com